Drogi
autostrada

Surowce do budowy ulic

Aktualnie do tworzenia dróg stosuje się wiele odmian materiałów sypkich, określanych ogólnie jako kruszywo. Kruszywem do budowy drogi może być materiał pochodzenia naturalnego jak żwir lub piasek, które są konieczne jako grunt każdej powstającej ulicy, ale i materiał pochodzenia sztucznego taki, jak żużel. Materiał ten jest zwykle wykorzystywany jako pokrycie górnej warstwy większej części typów dróg. Do budowy dróg wykorzystuje się też inne tworzywa sypkie, jednak nie są one popularne w Polsce.
kostka brukowa

Układanie bruku w [Wielkopolsce|Wielkopolskie-jak znaleźć bruk?}

W wiekach, kiedy nie umiano stworzyć jeszcze betonu, budowano brukowane drogi. Mimo faktu, że podróżując po brukowanej trasie pojazd był narażony na niezłe trzęsienie, popularność przysporzyła solidność surowca. Takie trasy budowano już w Imperium Rzymskim.
kostka brukowa

Kości z bruku zostały rzucone

…ale kto je następnie ułoży? Takiego problemu na pewno nie miał konsul, kiedy forsował słynną rzekę. Jednak obecnie kostki brukowej nie można sobie ot tak zwyczajnie rzucić i zdać się na przeznaczenie. Trzeba znaleźć fachowców, którzy tę kostkę fachowo ułożą, realizując każde zlecenie co do jej konfiguracji.
droga i pobocze

Sporządzanie planu tymczasowej ruchu drogowego

Projektowanie organizacji ruchu nie wymaga specjalnych uprawnień ani wykształcenia w tej dziedzinie. Jedyne, co jest potrzebne, to obeznanie w kwestiach tworzenia tego rodzaju projektów oraz zgoda odpowiednich organów na wdrożenie projektu w życie. Niekiedy niezbędne jest uzyskanie zgody komendy policji. Będzie to konieczne w przypadku zmiany organizacji ruchu w obrębie dróg powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych.
Kostka brukowa Colloseum

Ideał sięgnął bruku

Chodniki z szarych płyt już dawno przestały straszyć mieszkańców miast nie tylko naprywatnych posesjach, a także w centrum miasta. Teraz wyjątkowo popularna jest kostka brukowa. To część ścieżek w ogrodach i rowerowych i oczywiście chodników. Kiedy rozpoczęła się moda na kolorowe chodniki?
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.