Różne rodzaje szkła i ich zastosowanie na co dzień

Szkło hartowane powstałe w wyniku przeprowadzenia procesu polegającego na termicznej obróbce szkła płaskiego. W trakcie wykonywania takiej czynności tafla szkła jest ogrzewana do temperatury ponad sześćset stopni Celsjusza. Następnie dochodzi do błyskawicznego schłodzenia go przy użyciu zimnego powietrza. Takie specyficzne połączenie powoduje, że powstaje wówczas tzw. układ wewnętrzny, który prowadzi do zmian właściwości szkła.

szkło-drzwi
Szkło hartowane dzięki temu specjalistycznemu procesowi staje się o wiele bardziej odporne na rozmaite zagrożenia fizyczne. Prócz tego, jeżeli dojdzie już do jego rozbicia kawałki będą miały tępo zakończone krawędzie, stąd też ryzyko skaleczenia się maleje. Mimo wszystko bardzo trudno je zniszczyć również w przypadku uderzenia lub upadku.

Wytrzymałość szkła hartowanego jest blisko 4-krotnie większa aniżeli tego, klasycznego szkła. Nie można zapominać też, że dobrze znosi ono różne naprężenia termiczne jak również niespodziewane oraz gwałtowne zmiany temperatur. Szkło hartowane ma obecnie mnóstwo ciekawych zastosowań. Z niego bardzo często tworzona jest między innymi szyba do drzwi mieszcząca się w nowoczesnych budynkach firmowych. Możemy je spotkać także na fasadach budynków a także balustradach. Popularne staje się ono także w nowoczesnych technologiach przeszkleń dachów oraz ogrodów zimowych.

użycie-szkła
Szkło hartowane wychodzi daleko poza obszar budownictwa. Świadczy o tym fakt, iż jest ono stałym elementem budowy urządzeń domowych, przede wszystkim możemy je zauważyć w chłodziarkach, kuchenkach a także piekarnikach. Dla bezpieczeństwa ze szkła hartowanego wykonane są niemal wszystkie okna, które znajdują się w środkach komunikacji publicznej. Pociągi, autobusy jak i tramwaje, jeżeli posiadają takie właśnie okna są znacznie przyjazne dla pasażerów.

Zobacz również

W jaki sposób ochraniać telefon przed uszkodzeniem? Przydatne akcesoria, które sprawią, że nasz telefon komórkowy będzie nam służył jeszcze przez długi czas.

telefon komórkowy
W obecnych czasach najpopularniejszym rodzajem telefonu jest telefon dotykowy. Jeszcze paręnaście lat temu, nikt z nas nie myślał o tym, iż telefony będą mogły zastępować nam wiele innych urządzeń, których potrzebujemy. Prawie każdy z nas posiada telefon komórkowy.


Bardzo często prywatne osoby pytają wytwórców systemów meblowych, o to czy posiadają oni w swojej ofercie asortymentowej meble stworzone z takiego właśnie szkła. Tego rodzaju kompozycje często wyglądają niebywale efektownie, i stąd też zdobywają coraz większe rzesze zwolenników. A więc możemy rzec, że szkło hartowane to surowiec bardzo trwały i odporny, ale także modny i elastyczny w zastosowaniu.

Źródła wykorzystane przy tworzeniu tekstu: szkło hartowane na - szyby do drzwi w serwisie - okna - odnośnik do serwisu - szkło hartowane (kliknij aby zobaczyć więcej)
Redaktor: S.S.
18/07/12, 10:39
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.