Rodzaje drukowania w poligrafii

W dzisiejszej poligrafii należy wyróżnić dwie podstawowe formy druku:
- drukowanie mechaniczne – nazywane analogowym,
- drukowanie elektroniczne – określane jako druk cyfrowy.
Oba rodzaje druku są szeroko rozpowszechnione i w zależności od pożądanego efektu końcowego można wybierać dowolną technikę.
Epson Stylus Photo R3000
Drukowanie analogowe dzieli się na cztery zróżnicowane techniki: - wydruk płaski, - wydruk wklęsły, - wydruk wypukły, - sitodruk. Wszystkie wymienione rodzaje wymagają utworzenia form drukowych, za pomocą których przenoszona jest farba drukarska na podłoże.

Przykładem drukowania płaskiego jest druk offsetowy. Wydruk przy użyciu tej techniki polega na transportowaniu farby z formy drukowej na podłoże przy wykorzystaniu właściwości fizyczno-chemicznych elementów drukujących oraz elementów niedrukujących formy drukarskiej. Elementy niedrukujące posiadają niską adhezję wobec czego nie przenoszą barwnika. Farba drukarska transportowana jest na podłoże - (wzmacnianie podłoża) z elementów drukujących przy pomocy cylindra offsetowego. W przypadku tej techniki uzyskać można najmniejszą grubość warstwy farby na nośniku. Wśród maszyn offsetowych wyróżnić można dwa typy maszyn: zwojowe i arkuszowe.

W technice druku wklęsłego forma drukarska posiada elementy drukujące zlokalizowane niżej niż elementy niedrukujące. Farba drukowa jest nakładana na formę drukarską później za pomocą profesjonalnego noża – rakla - jest ona oddzielana od elementów niedrukujących a następnie umieszczana bezpośrednio na podłożu. Wśród technik drukowania wklęsłego można wyróżnić: - rotograwiurę (kosztowna technika, używana przeważnie do prac wysokonakładowych, drukowania barwnych ilustracji lub produktów dekoracyjnych), - starodruk (technika wykorzystywana do produkcji papierów wartościowych oraz banknotów), - tampodruk (używany do drukowania na powierzchniach nieregularnych , np. zabawek.

W druku wypukłym elementy drukujące w formie drukarskiej są umieszczone wyżej niż elementy niedrukujące. Farba drukarska jest nakładana tylko na elementy drukujące a później przenoszona jest na podłoże - (wzmocnienie gruntu). W druku wypukłym wyróżnia się: - typografię – technika popularna w latach 60-tych; obecnie mało popularna, - fleksografia – technika stosowana zwłaszcza do druku opakowań.

Sitodruk to forma druku, w której wykorzystywana jest forma drukowa w postaci siatki z otworami, z których część oczek jest zasłonięta (miejsca niedrukujące). Przez oczka niezakryte farba drukarska jest przeciskana za pomocą rakla i transportowana na podłoże. Sitodruk jest formą bardzo prostą, nie posiadającą ograniczeń formatowych. Głównie stosowany jest w przypadku wydruku niskich nakładów.

Więcej ciekawostek dotyczących technik druku znajdziesz w serwisie - drukarnia we Wrocławiu, ul. Sołtysowicka 26A. Zapraszamy!


Zobacz również

Usługi i materiały brukarskie

kostka brukowa
Kostka brukowa to produkt kojarzący się przede wszystkim z nawierzchnią dróg i chodników. W rzeczywistości jej wykorzystanie bywa o wiele szersze i obejmuje na przykład różnego rodzaju elementy ogrodzeniowe. Na pewno najchętniej używanym materiałem, z którego wykonywana jest kostka, jest granit. Posiada on sporo zalet; co najważniejsze jest to skała o dużej twardości i wytrzymałości.


Odkryj wyjątkową ofertę tutaj: Drukarnia Kid
Podpatrzone na: opracowanie własne
19/02/25, 14:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.