Weekend poza Warszawą

Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Tak można powiedzieć do warszawiaków, którzy entuzjastycznie nawiedzają Zakopane i Bałtyk, a obok jest przecież piękne Mazowsze. A w rzeczy samej jest tam wiele do zobaczenia!
Niedaleko na zachód od Warszawy znajduje się Kampinoski Park Narodowy, rozległy rezerwat natury. Włócząc się po tamtejszych leśnych gęstwinach, podziwia się nietkniętą faunę i florę. Warto odwiedzić cmentarz w Palmirach, położonych w centrum Puszczy, gdzie w czasie wojny naziści rozstrzelali śmietankę społeczną naszego kraju. Istotnym punktem podróży powinna być też wizyta w Żelazowej Woli, miejscu narodzin Fryderyka Chopina. Poruszając się dalej w kierunku zachodnim, dotrzemy do Płocka. Tu mieszczą się bardzo znaczące zabytki Mazowsza, w tym bazylika, w której pochowani są Władysław Herman i Bolesława Krzywousty. Rekomenduje się też wycieczkę w rejon Zespółu Nadpilicznych parków Krajobrazowych, przez który malowniczo wije się Pilica oferująca spływy kajakowe Pilicą.

W północnych stronach Mazowsza znajduje się parę miejsc wartych obejrzenia. Przede wszystkim Ostrołęka, duży ośrodek Kurpiów. Jest tu bardzo rozwinięta agroturystyka. Jeśli interesuje kogoś agroturystyka Mazowieckie znane jest z gościnności swoich mieszkańców. Region słynie też z festynów i targów, podczas których poznaje się bliżej kurpiowskie zwyczaje. Niedaleko leżą Opinogóra, goszcząca muzeum Romantyzmu w zabytkowym zameczku Krasińskich i Pułtusk, nazywany Wenecją Mazowsza.

Na południe od miasta stołecznego jest Radom, miasto mimo pozorów ani trochę nie nudne. Do podziwiania jest tu parę zabytków, np.

Nie zwlekaj! Jeśli zaciekawiły Cię zamieszczone tu treści, to czytaj (https://hamsterpolska.pl/automatyczna-toaleta-publiczna-w-turku/), który jest w tym linku. W nim znajduje się dużo szczegółów.

świątynia św. Wacława czy liczące ponad tysiąc lat ruiny Grodziska Piotrówka. Zwiedzając południowe mazowieckie, koniecznie trzeba odwiedzić czarnoleski dworek Jana Kochanowskiego i zjawiskową Iłżę. W niej cyklicznie organizuje się turnieje średniowieczne.

I w końcu wschód. Tu znajdują się Siedlce, z pięknym Pałacem Ogińskich i wspaniałym parkiem miejskim. Zaraz obok można odwiedzić Węgrów, gdzie zainteresować wszystkich powinno legendarne zwierciadło Twardowskiego, do podziwiania na zapleczu kościoła Wniebowzięcia NMP.


Zobacz również

Gdzie szukać noclegów nad morzem?

Szum fal, rozgrzany piasek, morska bryza. Perfekcyjne miejsce na przechadzkę. Niemniej jednak nim wybierzemy się na wędrówkę wybrzeżem naszego morza, na początku wypada zrealizować wyjazd tropem stancji w nadmorskich miejscowościach. Bo jedną z posad udanego wyjazdu jest baza noclegowa. Oferta jest naprawdę ogromna. Od pokoi, stancji, hoteli, przez mieszkania letniskowe, po pola namiotowe.
20/09/22, 07:19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.