Podatki za wynajem mieszkania.

Podatki w naszym kraju są trochę zagmatwane. Można stwierdzić, że faktycznie płacimy je od wszystkiego. Też posiadacz mieszkania wynajmowanego powinien płacić podatek za najem. Ma on aczkolwiek prawo wyboru typu opodatkowania, co ma wpływ na wielkość obciążenia. Jednakże takie prawo mają osoby, które nie posiadają działalności gospodarczej w zakresie najmu.
podatki
Do wyboru jest rozliczanie się przy użyciu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest to stawka na poziomie 8,5% oraz rozliczanie na podstawach ogólnych- stawki w wielkości 18% bądź 32%. Sposób rozliczania wybiera się przed wszczęciem wynajmu mieszkania i nie jest ona wyłącznie na stałe, albowiem można go zmienić przed początkiem następnego roku podatkowego.

Równocześnie jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono niezagmatwane i względnie niskie, nie każdorazowo jest odpowiednim sposobem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% jest wyłącznie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już sporo większy i wynosi 20%. Wskazane jest,aby samemu bardzo szczegółowo poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w wyszukiwarkę internetową "wynajem mieszkania podatki".

Księgowość, finanse
Jeśli mowa o opodatkowaniu na zasadach ogólnych to w tym przypadku można odliczyć koszta uzyskania przychodu takie jak na przykład: amortyzacja mieszkania, koszty na wyposażenie i umeblowanie, pensja (zobacz mały zus limit dochodu) dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości.

Czy zadziwił Cię opublikowany tutaj tekst? Żeby zgłębić temat wejdź tutaj i poznaj więcej szczegółów (https://metmet.pl/liny-i-lancuchy/lancuchy/lancuch-din-5685-c-dlugie-ogniwo/) - zapewne będą dla Ciebie zadziwiająco interesujące.

Podatek ten jest pomyślny przede wszystkim dla osób, które niedawno poniosły wydatki między innymi związane z odnowieniem mieszkania.

Zobacz również

Rynek sprzedaży domów

Od niedawna na rynku domów na sprzedaż widać oznaki krachu. Nie jest to optymistyczna wieść dla deweloperów i osób, które pragną sprawnie i korzystnie sprzedać nieruchomość. Patrząc inaczej, to fantastyczna informacja dla każdego, kto pragnie znaleźć domek w bardzo okazyjnej cenie!


Gdy już wybierzemy formę podatku za wynajem, czyli wynajem podatek, winniśmy powiadomić o tym fakcie Naczelnika Urzędu Skarbowego, stosownego dla naszego miejsca pobytu. Zaliczki na podatek dochodowy płaci się co miesiąc zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy muszą za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w czasie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania.
20/08/07, 07:17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.