Sporządzanie planu tymczasowej ruchu drogowego

Projektowanie organizacji ruchu nie wymaga specjalnych pozwoleń ani odbycia kursów w tej dziedzinie. Jedyne, co może być potrzebne, to obeznanie w kwestiach pisania takich projektów oraz zgoda właściwych władz na wprowadzenie projektu w życie. Czasami konieczne będzie uzyskanie zgody komendy policji. Ma to miejsce w sytuacji zmiany organizacji ruchu na drogach powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych.

Zobacz również

Kupno czy budowa domu?

Budowa domu
Dla osób dążących do samodzielności i niezależności ważne jest posiadanie własnego lokum. Jednym z bardziej interesujących rozwiązań, nad którym warto się zastanowić może być budowa domu. Koszty, w zależności od umiejscowienia, bywają niższe, niż w przypadku zakupu nowego mieszkania od dewelopera, co czyni budowę domu interesującą alternatywą.


droga
We wszystkich sytuacjach potrzebne jest zgoda władz określonego terenu oraz zatwierdzenie przez właściwe władze. Przykładowo projektowanie organizacji ruchu w obrębie drogi powiatowej zatwierdzany jest przezmateriały (zobacz strona www)arostę lub prezydenta miasta, a w przypadku drogi wojewódzkiej – zatwierdza go marszałek tego województwa.

Wymagania dotyczące projektu

projekt może zostać napisany ręcznie lub za pomocą odpowiedniego programu komputerowego. Musi być sporządzony zgodnie z ustawami Ministra Infrastruktury i zawierać mapy w odpowiednich skalach, gdzie zaznaczona jest dana lokalizacja. Właściwie stworzony projekt stałej organizacji ruchu zawierać musi skrupulatny opis techniczny, wraz z charakterystyką danej lokalizacji, właściwościami danej drogi, a także z wypisaniem likwidowanych lub wprowadzanych znaków drogowych. Trzeba pamiętać o określeniu pożądanego terminu wprowadzenia zmian, opcjonalnie również terminu zakończenia.

Sytuacje wymagające zmian w organizacji ruchu

autostrada
Projekt zmiany organizacji ruchu może powstać z różnych przyczyn. Nierzadko powodem jest przebudowa istniejącej drogi, objazd z powodu remontu, wybudowanie nowego obiektu czy wytyczanie miejsc parkingowych. Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, w której dokonuje się zmian w sygnalizacji czy znakach drogowych z powodu wysokiej częstotliwości występowania wypadków drogowych w określonym miejscu. Może to wynikać z niewłaściwego rozmmateriałów (zobacz rzuć okiem)zczenia lub zbyt małej ilości znaków drogowych, w szczególności przejść dla pieszych. W miejscu, w którym prowadzący pojazdy stale jeżdżą z nadmierną prędkością, może zostać wprowadzony środek w postaci fotoradarów.
Podpatrzone na: ZUT Budmal
Redaktor: Paweł Bylicki
19/09/04, 15:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.