Pierwsze mieszkanie - z rynku pierwotnego a może wtórnego?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań pierwszego mieszkania, musimy dokonać wyboru pomiędzy nowym lokalem, który oferuje deweloper, a nieruchomością z tzw. rynku wtórnego. Mimo ogólnie obowiązującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, decyzja nie jest wcale prosta i wymaga głębszego przemyślenia oraz analizy własnych oczekiwań i możliwości.


W niniejszym artykule, postaramy się opisać wszystkim zainteresowanym kupnem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, wpływających na wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Umiejscowienie mieszkania

Lokalizacja jest niewątpliwie jednym z najważniejszych czynników, na który zwracają uwagę osoby poszukujące mieszkania. Jest to element, w bardzo dużym stopniu warunkujący popularność oraz cenę danej nieruchomości.
Nieruchomości mieszkaniowe, realizowane przez firmy deweloperskie są często umieszczone na obrzeżach miast, co jest spowodowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich mniejszą ceną. Plusem takiej lokalizacji jest bardziej spokojne sąsiedztwo i mniejszy ruch, minusem - przymus dojazdu np. do pracy.
Kupującym zainteresowanym mieszkaniem bliżej centrum pozostaje szukanie odstępstw od powyższej reguły lub kupno mieszkania z „drugiej ręki”. W takim przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką będą musieli uiścić za własne eM.

Stan zaawansowania inwestycji

Okna dla luksusowych nieruchomości
Niejednokrotnie decyzja o kupnie mieszkania od firmy deweloperskiej podejmowana jest wyłącznie w oparciu o analizę przygotowanych makiet realizowanej nieruchomości. Ten stan rzeczy sprawia, że osoby chcące nabyć mieszkanie muszą zaryzykować kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych atutach i wadach nieruchomości dowiadują się dopiero po odbiorze kluczy.
W tym aspekcie dużą przewagę mają mieszkania z ”drugiej ręki”.

Jeśli taka tematyka Cię intryguje, to kliknij tutaj, gdyż bardzo pokrewne treści publikuje właśnie ten artykuł (https://projektoskop.com.pl/instalacja-odgromowa-schemat-i-koszt-wykonania/). On także jest wart uwagi.

Potencjalny klient może z łatwością obejrzeć nieruchomość, co z pewnością pozwoli mu przekonać się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte swojej ceny.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura znajdująca się w otoczeniu mieszkania w znacznym stopniu oddziałuje na komfort życia jego mieszkańców.
Decydując się na nabycie mieszkania Wrocław z ”drugiej ręki” mamy możliwość całościowej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi wykończenie otaczających je skwerów czy placów dla dzieci oraz umożliwił rozwój lokalnej infrastruktury.
Nieco gorzej sprawa wygląda w przypadku projektów firm deweloperskich,
gdzie stopień rozwoju infrastruktury w znacznym stopniu zależy od stopnia zaawansowania inwestycji.

Aranżacja lokalu

mieszkanie
Możliwość dostosowania lokalu do własnych wymagań jest ważną cechą wpływającą na jego atrakcyjność.
Na tym polu zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego . Firmy deweloperskie zazwyczaj oprócz lokali w stanie deweloperskim oraz wykończonych „pod klucz” proponują również opcję przeprojektowania mieszkania według uwag nabywcy, co daje nabywcy możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych potrzeb już na etapie jego budowy. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie czasochłonnego remontu oraz kosztów z nim związanych.
Takich możliwości nie posiadają osoby, które podjęły decyzję o nabyciu lokalu na rynku wtórnym. Ponadto przebudowa mającana celu np. zmianę układu pomieszczeń, ze względu na wykorzystaną przy wznoszeniu budynku technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niemożliwy. Jest to niewątpliwy minus mieszkań z „drugiej ręki”.


Koszty realizacji transakcji

W przypadku, gdy sprzedającym lokal jest deweloper, kupujący musi uiścić opłatę notarialną oraz uregulować koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Ponadto, jeśli kupuje lokal w stanie deweloperskim, musi wziąć pod uwagę koszty wykończenia lokalu.
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego oprócz kosztów notarialnych i sądowych, kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilno - prawnych, wynoszący 2 % ceny transakcyjnej. W sytuacji, gdy korzystał z usług podmiotu pośredniczącego, musi także zapłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości kształtuje się w przedziale 1,5 - 3% wartości transakcji.

Jak widać, aby dokonać optymalnego wyboru pomiędzy nieruchomością z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze określić swoje potrzeby oraz wnikliwie przeanalizować wiele istnych elementów, mających wpływ na atrakcyjność nieruchomości.
19/05/04, 07:21
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.