Jaki typ oświetlenia do mieszkania?

Wytwórcy licznych przedmiotów wykształcili w nas poczucie tego, że trendy ulegają zmianie i od czasu do czasu wypada wymienić nasze ubrania, buty czy dodatki. Z drugiej strony postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. w podobny sposób przychodzą i odchodzą pewne trendy w projektowaniu pokoi, choć częstość tych zmian nie jest może aż tak duża, jak w przypadku odzieży czy okularów. A jak ma się częstotliwość tych zmian do rozwoju technologii? Czy to oznacza, że znajdujące się u nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać tak samo często jak elektronikę? Jak trafnie dobrać lampy do mieszkania?
Główne reguły wyboru oświetlenia do danych pomieszczeń

Niezależnie od tego, czy zamierzamy wybrać lampy wiszące (apdmarket) do łazienki, lampy kryształowe do salonu, czy też lampy nowoczesne do kuchni trzeba pamiętać, że lampy mają zapewnić zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pomieszczenia, jak również stworzyć w nim pasujący nastrój.
żyrandol
Znaczy to między innymi, że olśniewające rozłożyste lampy kryształowe lub żyrandole w pokoju dziennym być może trzeba będzie uzupełnić o lampki punktowe sufitowe bądź kinkiety, aby precyzyjnie rozświetlić także brzegi pomieszczenia i zapewnić niemęczące dla oczu czytanie, nie zapominając o bardziej precyzyjnych zajęciach (robótki ręczne, układanie puzzli, naprawa drobnych elementów etc.), kiedy wymagamy mocniejszego światła. Z drugiej strony, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, warto, aby w jego projekcie wzięto pod uwagę delikatne lampki nocne, chociaż ze względów praktycznych (porządkowanie, zgubiony kolczyk) lampy sufitowe z jasną żarówką będą także zalecane. Inną istotną sprawą jest wykorzystanie prądu rozwiązania, które wybraliśmy, a zatem lampy podłogowe, kinkiety i lampy sufitowe muszą oferować możliwość wkręcenia żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, gdy żarówki tradycyjne zupełnie znikną ze sklepowych półek. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że lepiej kupować lampy sufitowe, lampy wiszące etc. w określonym, odpowiadającym naszemu gustowi stylu. Jeśli marzy nam się wnętrze w stylu Romanowów, lampy zdobione będą pasowały idealnie. Natomiast w minimalistycznym stylu lepiej jednak sprawdzą się lampy nowoczesne, chyba że uwielbiamy żonglować stylami i nie przeszkadzają nam kontrowersje.

Czy wybierając lampy do mieszkania powinniśmy zatem iść za modą?

Odpowiedź na takie pytanie nie będzie łatwa, chociaż nasz budżet często na nie odpowiada za nas. Gdy fundusze to nie problem, posiadamy dowolność w zaspokojeniu własnych pragnień i zdecydowane się na na najmodniejsze kolory, również, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do sypialni czy oprawy oświetleniowe do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku opanowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład oberżyny i jasnej zieleni, co prezentowały również lampy sufitowe, żyrandole i lampy wiszące, a właściwie ich abażury.
lampa kryształowa
Na początku nowego dziesięciolecia dominuje powrót do bardziej stonowanych kolorów, więc do łask powrócą pewnie lampy stworzone z białych kryształów oraz lampy nowoczesne wykończone w metalu i szkle. Warto jednak przemyśleć możliwość zastosowania ciepłych kolorów, jak miodowy brąz, karmelowy lub słoneczna zieleń – lampy wiszące, lampy podłogowe albo kinkiety w tych odcieniach mogą być interesującym i modnym elementem kolorystycznym do wnętrza wykończonego w barwach zimnych, jak błękit lub stal. Jednak uleganie trendom wnętrzarskim powinno być w podobnym stopniu co od wielkości budżetu warunkowane możliwościami naszego wnętrza. W budynku z niskim sufitem niejednokrotnie praktyczniejsze są plafony, w związku z tym, ze np. lampy wiszące mogą zawadzać podczas chodzenia po pokoju, warto także wybrać oświetlenie dające możliwość ustawiania konta padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Pokój w kształcie litery „L” jest idealny na minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład okazały żyrandol w części dłuższej i plafon w drugiej części umieszczona przykładowo nad kanapą. Dobrze umieszczone lampy (zobacz apdmarket) kryształowe tym bardziej w połączeniu z lustrem mogą wychwytywać w dzień światło naturalne i odbijać je po reszcie pomieszczenia, oświetlając refleksami nawet wyjątkowo ponure kąty, stanowiąc dodatkową opcję dla lamp bocznych i przyczyniając się do oszczędzania zużycia prądu.


Zobacz również

Oświetlenie pokoju - jak urządzić

Niezwykle ważne w urządzaniu pomieszczeń każdego domu musi być odpowiednie światło. Możemy za jego pomocą pokazywać efektowne elementy wnętrza, można również w cieniu ukryć niewielkie uchybienia. Oświetlenie salonu powinno być właściwie przemyślane, by było efektowne i samo w sobie było ozdobą pokoju. Najpierw pomyślmy czy odpowiednie dla nas są tradycyjne żyrandole czy może preferujemy odmiennego typu oświetlenie. W obecnych czasach zdecydowanie jest ogromny wybór. Można zamontować halogenowe światła, LEDowe oświetlenie punktowe lub wybrać odmienne rozwiązania.


Oświetlenie pomieszczenia a rozwój technologii

Wprawdzie postęp w branży oświetlenia idzie wolniej niż w przypadku sprzętu elektronicznego, także i tutaj widać widoczne modyfikacje. Wiąże się to przede wszystkim z możliwościami oferowanymi przed żarówki LED, które zapewniają zdecydowanie większą oszczędność prądu i przez to mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają dodatkowo zmianę koloru światła, w efekcie czego lampy podłogowe, lampy wiszące lub plafony są jeszcze lepiej stopione z danymi elementami dekoracji pokoju.

Żywo zaintrygowała Cię zgłębiana w tym artykule tematyka? W takim razie śmiało kliknij tutaj, gdyż więcej odnajdziesz w linku (https://www.francke-art.pl/meble-metalowe/komody/).

Te nowinki zazwyczaj pojawiają się w ofercie producentów, którzy stawiają na lampy nowoczesne zarówno w designie, jak i w zastosowanej technologii. Oczywiście nie znaczy to, że klasyczne lampy kryształowe, nie mogą pracować z diodami LED. Często zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Podstawowa zasada jest natomiast taka, że nowoczesne oświetlenie na długi czas zapewnią nam tylko lampy dobrych producentów, którzy cenią trwałość i porządną jakość opraw oświetleniowych.
19/10/21, 07:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.