Użycie najtwardszej stali

Każdy, kto choć odrobinę przykładał się do zadań z chemii w liceum, zauważył z pewnością, że znacznie więcej niż pół układu okresowego Mendelejewa obejmują metale. Oczywiście nie wszystkie są spotykane na co dzień, ale proporcja między metal i niemetalami tak doskonale widoczna na tablicy okresowej elementów chemicznych jest doskonale dostrzegalna w codzienności. Dość porozglądać się nieco wokół siebie by zauważyć użycie między innymi trzech metali praktycznie wszędzie. Te trzy metale to miedź, aluminium i żelazo.

Masz w planach zdobyć inne informacje na omawiany temat? Na pewno notka z witryny (http://dkrm.com.pl/dekarstwo-wroclaw-dkrm/) również je ma, więc kliknij tu i poznaj je szczegółowo.

łącznik ciesielski
Na ile zastosowanie miedzi jest właściwie oczywiste i najlepiej sprawdza się w najczystszej postaci, kiedy jej rezystancja elektryczna, a do tego jest najpowszechniej używana, jest najniższa, tak użycie żelaza i aluminium jest troszeczkę mniej oczywiste i niesie ze sobą znacznie więcej pola do popisu. Żelazo jako żelazo, uzyskiwane z rud żelaza wydobywanych z ziemi i formowane w kuźniach w podkowy i ostrza już dawno przestało być stosowane. Prym w niemal każdym użyciu posiada stal, to znaczy żelazo z odpowiednią domieszką węgiel.

Jeśli pragniesz wyszukać następne artykuły związane z analizowanym tutaj zagadnieniem, zobacz ofertę w serwisie (http://www.pillowplate.pl/) prezentującym pokrewne materiały.

Zależnie od ilości węgla, metody hartowania i pozostałych kwestii stal, chociaż prawie takiego samego składu, może mieć całkiem różne właściwości fizyczne i różnić się przede wszystkim ścieralnością i twardością. Dlaczego nie zmierza się do zastosowania wszędzie gdzie się da maksymalnie odpornej na ścieranie stali? Bo niesie to pewien koszt, a mianowicie podatność na utlenianie, czyli skłonność do obrastania rdzą.

grzejnik ze stali nierdzewnej
To z takich powodów tak wartościowa może być praca firm takich jak Hardox, jakie wdrożyły nowy poziom stali, znajdując kompromis między twardością i skłonnością do utleniania. Jest to bardzo kosztowny metal, jednak okazuje się, że niezbędny jest w pracy takich urządzeń, jak pługi rolnicze. Lemiesze, to jest ostrza pługów, które biorą na siebie najcięższą misję, zagłębiając się w ziemię, gdzie trafiają na kamienie i żwir, są wykonywane właśnie z takiego rodzaju stali, inaczej niemal po każdym dniu pracy na roli każdy rolnik zmuszony byłby trawić kilka godzin zmieniając lemiesze na następne. To przykład wielu zastosowań, bo w przemyśle, chociażby w branży motoryzacyjnej czy produkcji znajduje się o wiele więcej przykładów funkcji części metalowych, jakie muszą być maksymalnie twarde. Z takiej stali tworzy się bijaki, części silników, kulki łożysk i wiele innych przedmiotów.


Zobacz również

Tego typu blachy sprawdzają się w naprawdę ciężkich okolicznościach, przekonaj się, jakie będą mocne

praca z blachą
Pewne konstrukcje, obiekty oraz elementy aparatur są narażane na wpływ szczególnie trudnych warunków zewnętrznych, dzięki czemu muszą być wyprodukowane ze specjalnych materiałów. Szerokim zastosowaniem w takich przypadkach cieszą się blachy trudnościeralne, ponieważ wyróżniają się one wybitnymi parametrami i na pewno są w stanie sprostać ciężkim wymogom, jakie posiadają podobne obiekty.
Redaktor: Arek
21/12/17, 08:01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.