Droga dojazdowa, taras a także ścieżki - jaką kostkę brukową dobrać do ogródka

Największą popularnością cieszy się obecnie kostka betonowa. Dostępna w olbrzymiej liczbie kształtów i kolorów, umożliwia bezproblemowe dopasowanie jej do elewacji czy ogrodzenia. Do wyboru są również bruk klinkierowy, kamienny oraz drewniany, rozmaitego rodzaju płyty, beton wylewany, a nawet kruszywo. Ogrodowe ścieżki, taras ziemny, a nawet podjazd możemy wyłożyć betonowym brukiem, kamiennym jak też klinkierowym. To trwałe oraz najczęściej stosowane materiały nawierzchniowe.

więcej pod wskazanym adresem
Pamiętajmy jednakże, żeby w miejscach, po jakich będą poruszać się samochody, zestawić grubsze elementy. Na szlaki piesze starczy kostka z betonu czy z kamienia o grubości 4 cm lub 4,5 cm bruk (pokaż szczegóły) klinkierowy. Osiągalna na rynku kostka drewniana nie znosi z kolei dużych obciążeń, ale można nią utwardzać ścieżki. Kostka betonowa postarzana Libet Decco cieszy się aktualnie dużym powodzeniem, dzięki temu iż ma stonowany wygląd. Prócz zwyczajnego betonowego bruku – o typowych kształtach oraz odcieniach – dostępna jest kostka strzegom o uszlachetnionej powierzchni, która nieźle odwzorowuje kamień i drewno (pośród roślin najlepiej wyglądają naturalne materiały). Najnowsze technologie pozwalają dowolnie formować i barwić bruk i stosować rozmaite sposoby obróbki jego wierzchniej powłoki. Liczne kolekcje bruku oferowane przez firmę Libet zawierają fragmenty zróżnicowanych rozmiarów, które po ułożeniu dają niezwykle naturalny efekt. Warta adnotacji jest również tak zwana kostka ekologiczna – z wypustami dystansowymi, dzięki jakim w nawierzchni zostają prześwity (wolne przestrzenie można wypełnić kruszywem czy ziemią po czym zasiać murawę). Zaletą takiej nawierzchni jest przede wszystkim to, iż przepuszcza wodę deszczową do gruntu. Zastosowanie znajduje zazwyczaj na podjazdach (a nie na ścieżkach), ponieważ mniej wygodnie się po niej idzie.


Zobacz również

Kostka brukowa

kostka brukowa
Jednym z najchętniej używanych rozwiązań w aspekcie nawierzchni jest kostka brukowa. W większości przypadków znajduje zastosowanie na chodnikach i parkingach, a także na ulicach. Może być produkowana z zróżnicowanych materiałów. Może również mieć ozdobny charakter. Bruk wykorzystywany jest od setek lat do utwardzania traktów.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.