Dlaczego wczasowicze tak gromadnie przyjeżdżają do stolicy Tatr, to jest do Zakopanego

Można z całą odpowiedzialnością, powiedzieć, że Tatry zostały rozsławione i to jeszcze w czasach zaborów za sprawą lekarza Tytusa Chałubińskiego. To dzięki jego wysiłkom region tatrzański stał się zakątkiem, do którego już od dawna przybywają kuracjusze. Pacjenci cierpiący na schorzenia płuc są w stanie pooddychać tutaj czystym górskim powietrzem. Jednak to nie walory uzdrowiskowe wspomnianej okolicy bywają powodem, dla którego na południe Polski bez ustanku mkną zatłoczone pociągi, a Zakopianka pozostaje drogą, która często się korkuje.

tatry
Turyści udają się w góry, aby nacieszyć oko malowniczością tatrzańskiej przyrody. Uroki wysokogórskiego krajobrazu przypadną do gustu szczególnie tym, którzy są zameldowani na terenach bałtyckich i na Pojezierzu Mazurskim, gdzie pejzaż prezentuje się zupełnie w inny sposób. Jeszcze na długo przed planowanym terminem wyjazdu każdy urlopowicz szuka dla siebie i swojej familii odpowiedniego noclegu.

Zobacz również

Ubrania na zimowe wycieczki górskie

snowboard na śniegu
Ogólnie pojęta turystyka górska niewątpliwie należy do absolutnie najbardziej interesujących aktywności fizycznych, jakim tylko może oddawać się dosłownie każdy z nas. Przecież wyprawy po wysokich górach to zawsze niezwykłe przeżycie, podczas którego możemy można przede wszystkim podziwiać wspaniałe widoki i jednocześnie zobaczyć, w jaki sposób poradzimy sobie z różnymi trudnościami, z którymi często spotykamy się na szlakach.


Jeżeli wędrowcy pragną wolny czas spędzić na zielonych szlakach Doliny Chochołowskiej, to w sercu ich poszukiwań znajdą się tanie pokoje w Zakopanem. W takim przypadku mniej liczy się czterogwiazdkowy komfort, a więcej żądza przygód.

Kolejną grupą ludzi kierujących się na południe są narciarze i inni amatorzy białego szaleństwa. Cała potrzebna infrastruktura jest nadal rozbudowywana, aby mogła przyjąć jak największą rzeszę urlopowiczów. W ślad za rozbudowywaniem wyciągów narciarskich rośnie także liczba miejsc noclegowych. Ci bardziej bogaci mogą sobie pozwolić na kwaterunek w eleganckich hotelach z pokojami z widokiem na Tatry. Natomiast ci, którym wiedzie się nieco gorzej, wybiorą dla siebie tanie pokoje w Zakopanem. I niekoniecznie okażą się to pomieszczenia w dwugwiazdkowych pensjonatach, ponieważ na rynku znajdziemy także oferty noclegu w kwaterach prywatnych.

Całkiem odrębną grupą osób zafascynowanych Tatrami i ich stolicą stanowią miłośnicy tamtejszej kultury. To właśnie z Zakopanem związani byli znani artyści. W tym miejscu możemy wymienić kompozytora Karola Szymanowskiego albo malarza i pisarza Stanisława Ignacego Witkiewicza. A mieszkańców olbrzymich miast na pewno interesuje lokalny folklor i towary regionalne z oscypkiem na czele. A skoro już zasygnalizowaliśmy typowo kuchenne zagadnienia, to warto również nadmienić o tatrzańskich rarytasach. Prawdziwe i fantastyczne jadło można jednak zakupić jedynie w niektórych knajpach. Nawet na zawsze zatłoczonych Krupówkach trudno kupić dania lokalnej kuchni.
15/03/17, 08:39
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.