Podstawowe informacje o przekładniach stosowanych w różnorakich maszynach i urządzeniach.

Mimo że najczęściej używanymi i kupowanymi obecnie urządzeniami jest różnego rodzaju elektronika, to urządzenia mechaniczne nadal trzymają się całkiem nieźle. W praktyce okazuje się że nawet w zwykłych komputerach używane są różnego rodzaju silniki czy przekładnie, a tym bardziej pojawiają się one w urządzeniach AGD czy w obecnym niemal w każdej rodzinie samochodzie. Mechaniczne układy w głównej mierze oparte są właśnie na układach przenoszenia ruchu i napędowych, a wśród tych ostatnich podstawą są różnego rodzaju przekładnie rotork. Przekładnie dostępne są w niezliczonej ilości odmian i wersji, dzieli się je na różne kategorie. Jedną z podstawowych jest rodzaj przenoszonego ruchu, przy tym podziale rozróżnia się przekładnie obrotowe i liniowe. W przekładniach obrotowych biorą udział dwa lub więcej zębate koła, a w przekładniach liniowych obrotowy ruch koła zamieniany jest na liniowy ruch listwy (przekładnia ślimakowa). Przekładnie takie bardzo często używane są w różnego rodzaju pojazdach a także maszynach CNC.
przekładnia


Inny podział przekładni można dokonać ze względu na ustawienie osi. Wykorzystywane w największym stopniu w urządzeniach i maszynach są przekładnie czołowe, w nich obie osie obrotu leżą na tej samej płaszczyźnie. Czołowe przekładnie można z kolei podzielić na dwie kolejne grupy, to znaczy stożkowe oraz walcowe . Następną odmianą przekładni są przekładnie śrubowe. Cechują się one tym, że osie obrotu będą ustawione pod jakimś kątem, w zależności od wymagań urządzenia. Tego typu przekładnie cechują się dużą wytrzymałością zębów i delikatniejszą pracą, lecz czasami będą potrzebować dodatkowych łożysk.

Zobacz również

Wybieramy narzędzia

Wielofunkcyjne narzędzie Dremel 4000
Wiele osób zastanawia się, gdzie najlepiej zaopatrzyć się w sprzęt zasilany prądem. Elektronarzędzia niektórych firm są bardzo przez nie polecane, jednak najważniejsze jest, aby były one mocne i wytrzymałe.


Należy także zaprezentować przekładnie ślimakowe, stanowiące następną grupę tego typu elementów. Te przekładnie posiadają osie położone prostopadle do siebie, najczęściej składają się z dużej zębatej tarczy i małej zębatki do napędzania. Oprócz wymienionych rodzin istnieje sporo innych, wyspecjalizowanych ich odmian. Używa się ich znacznie rzadziej, ale w pewnych nietypowych zastosowaniach bardzo dobrze będą się sprawdzać.
18/12/04, 07:32
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.