Podstawowe informacje o przekładniach stosowanych w różnorakich maszynach i urządzeniach.

Mimo że najczęściej używanymi i kupowanymi obecnie urządzeniami jest różnego rodzaju elektronika, to urządzenia mechaniczne nadal trzymają się całkiem nieźle. W praktyce okazuje się że nawet w zwykłych komputerach używane są różnego rodzaju silniki czy przekładnie, a tym bardziej pojawiają się one w urządzeniach AGD czy w obecnym niemal w każdej rodzinie samochodzie.

Mechaniczne układy w głównej mierze oparte są właśnie na układach przenoszenia ruchu i napędowych, a wśród tych ostatnich podstawą są różnego rodzaju przekładnie rotork. (sprawdź nas) dostępne są w niezliczonej ilości odmian i wersji, dzieli się je na różne kategorie. Jedną z podstawowych jest rodzaj przenoszonego ruchu, przy tym podziale rozróżnia się przekładnie obrotowe i liniowe. W przekładniach obrotowych biorą udział dwa lub więcej zębate koła, a w przekładniach liniowych obrotowy ruch koła zamieniany jest na liniowy ruch listwy - kliknij - (przekładnia ślimakowa). Przekładnie takie bardzo często używane są w różnego rodzaju pojazdach a także maszynach CNC.
przekładnia


Inny podział przekładni można dokonać ze względu na ustawienie osi. Wykorzystywane w największym stopniu w urządzeniach i maszynach są przekładnie czołowe, w nich obie osie obrotu leżą na tej samej płaszczyźnie. Czołowe przekładnie można z kolei podzielić na dwie kolejne grupy, to znaczy stożkowe oraz walcowe (http://www.arapneumatik.pl/k-21-przekladnie-slimakowe-zaworowe-rotork). Następną odmianą przekładni są przekładnie śrubowe. Cechują się one tym, że osie obrotu będą ustawione pod jakimś kątem, w zależności od wymagań urządzenia. Tego typu przekładnie cechują się dużą wytrzymałością zębów i delikatniejszą pracą, lecz czasami będą potrzebować dodatkowych łożysk.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.