Jak zaoszczędzić przy zakupie klimatyzacji?

Klimatyzacja już dłuższy czas temu przestała być kojarzona z bogactwem, ostatnio instalacja takiego sprzętu jest niezwykle opłacalnym i niezbyt kosztownym procesem. Należy jednak wiedzieć o paru podstawowych zasadach. Klimatyzatory, mimo swojej prostoty budowy, wymagają profesjonalnej instalacji. Po nabyciu urządzenia warto więc spytać sprzedawcę, czy w ofercie są również usługi montażowe.
Nierzadko dzieje się bowiem, że pracownik za niewysoką opłatą może udzielić pomocy w montażu urządzenia. Montaż klimatyzatorów dla profesjonalnej grupy pracowników jest zadaniem niezwykle prostym i do tego nie zabiera dużo czasu. Nie należy przeprowadzać montażu sprzętu samodzielnie, urządzenie może bowiem ulec zniszczeniu i do tego stracić gwarancję. W zależności od typu nabytego klimatyzatora, urządzenie instaluje się albo w oknie, albo przymocowuje się do ściany domu. Taki sprzęt może psuć wygląd budynku, warto więc przemyśleć właściwe miejsce do zamontowania urządzenia.

Zobacz również

Podstawowe informacje o przekładniach stosowanych w różnorakich maszynach i urządzeniach.

przekładnia
Mimo że najczęściej używanymi i kupowanymi obecnie urządzeniami jest różnego rodzaju elektronika, to urządzenia mechaniczne w dalszym ciągu bardzo dobrze się trzymają. Jak się okazuje nawet w sprzęcie komputerowym wykorzystywane są różnego rodzaju przekładnie albo silniki, a tym bardziej będą one występować w urządzeniach AGD czy w obecnym niemal w każdej rodzinie samochodzie.


Na czym można zaoszczędzić?

Najbardziej korzystnym pomysłem dla klienta nabywającego klimatyzator (oferta), jest montaż urządzenia przez pracownika. Ustawodawca ustalił bowiem ośmioprocentowy podatek Vat na kupno i montaż urządzenia klimatyzacyjnego. Usługa montażu, zamówiona w oddzielnej firmie, jest również obciążona ośmioprocentowym podatkiem Vat na montaż klimatyzatora. Różnica jest jednak taka, że przy zakupie samego klimatyzatora, należy zapłacić typowy, dwudziestotrzyprocentowy podatek Vat. Przy kosztach rzędu kilku tysięcy złotych różnica kosztów może być ogromna.

Jak zminimalizować koszty użytkowania?

Przed zamontowaniem urządzenia klimatyzacyjnego, warto sprawdzić szczelność dachu i otworów okiennych w budynku, w którym sprzęt ma być w rezultacie zainstalowany. Rachunki za prąd będą bowiem o wiele mniejsze, gdy sprzęt będzie wykorzystywany w szczelnych pomieszczeniach. W tym przypadku wymiana chłodziwa będzie również mogła mieć miejsce rzadziej. Różnicę w cenie eksploatacji można poczuć prawie od razu. Jak więc widać – klimatyzatory - więcej w temacie - stają się opłacalną inwestycją dopiero po poniesieniu określonych niezbędnych kosztów. Koszty takie mogą z początku wyglądać na bardzo wysokie, jednak to tylko kropla w stosunku do tego, ile pieniędzy można stracić jeśli urządzenie funkcjonuje nieprawidłowo.
Redaktor: Rufus
20/08/11, 17:18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.