Różnice w wysokości opłat podatkowych w zależności od wariantu opodatkowania wynajmujących mieszkanie

Jeżeli wynajmujemy lokal mieszkalny, to możemy wybrać najbardziej korzystnej postaci opodatkowania. Przy umowach wynajmu przeszkód podatkowych bywa niemało i dotyczą one posiadacza domu. Podstawowym jest dobór trybu rozliczania z urzędem podatkowym.
Pomieszczenie w domu
Osoba, która rozpoczęła osiągać przychód z wynajmu i zdecydowała się na podatek od wynajmu mieszkania w formie ryczałtu ze stawką 8,5 proc., musi poinformować o tym fakcie kierownika urzędu podatkowego adekwatnego dla punktu zamieszkania. Jeśli tego nie uczyni, będzie musiała opłacać podatek według skali podatkowej. W celu wyboru ryczałtu jako formy podatku od wynajmu mieszkania, starczy przesłać pisemną deklarację, nie dalej niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy zysk z wynajmu. W większej części przypadków opłacania jednej stawki podatku od najmu mieszkania w wielkości 8,5 proc.

Niekiedy trudno jest wyszukać rzeczywiście uzupełniające info (https://estella-shop.eu/), zatem jeżeli zaabsorbował Cię niniejszy wpis, to bez wahania kliknij tu!

opłaca się bardziej aniżeli opłacanie podatku wedle wielkości podatkowej. Dodatkową zaletą ryczałtu jest to, że to podatek od przychodu, toteż nie wzmaga całości dochodów do potrącenia według skali podatkowej.

Jeżeli myślisz, że dane w sieci nie są wystarczające, to przejdź do linku (http://nieruchomosci.dominplus.pl/domy), pod którym odnajdziesz dokładne opracowania zagadnień - link znajduje się tutaj.

Więcej artykułów:
Kolejną możliwą postacią płacenia podatku od najmu mieszkania własnego jest skala podatkowa. Oznacza to opłacanie podatku wedle obowiązującej w danym roku wielkości, aktualnie stopy są dwie (18 i 32 proc.). W sytuacji, gdy właściciel ma znaczne koszty związane z wynajęciem lokum, wtenczas więcej intratna powinna być dla niego skala podatkowa, ponieważ dochód do opodatkowania za wynajem mieszkania powinien być obniżony o koszty, a w efekcie podatek do zapłaty mniejszy.
Kawalerka
Należałoby także wspomnieć, że jeżeli dom jest wynajmowany wspólnie przez małżonków, to wolno wyjątkowo zastosować podatek liniowy (stawka 19 proc.). Małżonkowie powinny jednak zdobywać dochody z odmiennych źródeł, to znaczy na przykład pierwsza osoba jest posiadaczem biznesu, a druga jest zatrudniona na umowę o pracę.

Krótko mówiąc, wybór odmiany opodatkowania to sprawa indywidualna, aczkolwiek przy aktualnej wysokości stóp, w większości przypadków więcej dochodowy powinien być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z uwagi na to, że dzierżawca sporadycznie ponosi wysokie koszty, które zdołałby odliczyć od dochodów.


Zobacz również

Wymieniamy podłogę w naszym mieszkaniu

Parkiet z grabu
Gdy zaczynamy remont w naszym domu, zazwyczaj jest to malowanie ścian w pokojach. Czasami też montujemy kafle. Najczęściej jednak decydujemy się na niepozorne rewolucje, takie jak na przykład wymiana mebli, czy odmiana dekoracji wnętrz. Koncentrujemy się w tym czasie głównie na akcesoriach. Odwiedzamy mnóstwo marketów, polujemy na atrakcyjne okazje. Jesteśmy w stanie przejrzeć wiele czasopism wnętrzarskich. Często jednak zapominamy o wyjątkowo ważnym elemencie naszych mieszkań, czyli o podłogach. Przeważnie wymieniamy je raz na kilkanaście lat lub rzadziej. Choć codziennie mamy z nią stały kontakt, nie myślimy o niej. A przecież obecnie mamy tyle sposobów, by była ona nie tylko funkcjonalna, ale i nowoczesna.
19/09/10, 11:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.