Różnice w wysokości opłat podatkowych w zależności od wariantu opodatkowania wynajmujących mieszkanie

Jeżeli wynajmujemy lokal mieszkalny, to możemy wybrać najbardziej korzystnej postaci opodatkowania. Przy umowach wynajmu przeszkód podatkowych bywa niemało i dotyczą one posiadacza domu. Podstawowym jest dobór trybu rozliczania z urzędem podatkowym.
Pomieszczenie w domu
Osoba, która rozpoczęła osiągać przychód z wynajmu i zdecydowała się na podatek od wynajmu mieszkania w formie ryczałtu ze stawką 8,5 proc., musi poinformować o tym fakcie kierownika urzędu podatkowego adekwatnego dla punktu zamieszkania. Jeśli tego nie uczyni, będzie musiała opłacać podatek według skali podatkowej. W celu wyboru ryczałtu jako formy podatku od wynajmu mieszkania, starczy przesłać pisemną deklarację, nie dalej niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy zysk z wynajmu. W większej części przypadków opłacania jednej stawki podatku od najmu mieszkania w wielkości 8,5 proc. opłaca się bardziej aniżeli opłacanie podatku wedle wielkości podatkowej. Dodatkową zaletą ryczałtu jest to, że to podatek od przychodu, toteż nie wzmaga całości dochodów do potrącenia według skali podatkowej. Więcej artykułów:
Kolejną możliwą postacią płacenia podatku od najmu mieszkania własnego jest skala podatkowa. Oznacza to opłacanie podatku wedle obowiązującej w danym roku wielkości, aktualnie stopy są dwie (18 i 32 proc.). W sytuacji, gdy właściciel ma znaczne koszty związane z wynajęciem lokum, wtenczas więcej intratna powinna być dla niego skala podatkowa, ponieważ dochód do opodatkowania za wynajem mieszkania powinien być obniżony o koszty, a w efekcie podatek do zapłaty mniejszy.
Kawalerka
Należałoby także wspomnieć, że jeżeli dom jest wynajmowany wspólnie przez małżonków, to wolno wyjątkowo zastosować podatek liniowy (stawka 19 proc.). Małżonkowie powinny jednak zdobywać dochody z odmiennych źródeł, to znaczy na przykład pierwsza osoba jest posiadaczem biznesu, a druga jest zatrudniona na umowę o pracę.

Zobacz również

Wakenboard powoli zyskuje coraz więcej fanów

Morze, Mielno
Wakeboard jest kombinacją snowboardingu, surfingu oraz nart wodnych. Każdy z wielbicieli wymienionych dyscyplin winien więc spróbować swoich sił na wyciągu wakeboardingowym, a bez wątpienia nie będzie rozczarowany.


Krótko mówiąc, wybór odmiany opodatkowania to sprawa indywidualna, aczkolwiek przy aktualnej wysokości stóp, w większości przypadków więcej dochodowy powinien być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, z uwagi na to, że dzierżawca sporadycznie ponosi wysokie koszty, które zdołałby odliczyć od dochodów.
19/03/07, 07:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.