Daleka północ – bliskie człowiekowi przestrzenie do mieszkania

Daleka północ ma to do siebie, że przez zdecydowaną większość roku panuje tam niezbyt korzystna aura. Jest zimno, wietrznie i śnieżnie. Gdy już pojawia się pora wiosenna zamiast ciepła otrzymujemy długie roztopy hałd śniegu, które ciągną się aż do maja. Co w takim momencie zrobić?


Pokój z dużą ilością przestrzeni
Możemy raczyć się dużą ilością kawy, podróżować do ciepłych krajów, możemy też chodzić do kina i oglądać filmy o lecie. Jest jednakże bardziej korzystny sposób.

Odpowiedzią na te nieprzyjemności dotykające co roku odległą północ jest swoisty styl, styl skandynawski (estetyka skandynawska). Źródła jego powstania powinniśmy właśnie szukać w pogodzie. Niekończące się, męczące zimy, niezbyt długie dni, mało dni słonecznych, to czynniki, jakie powodują, że tam na odległej północy życie jest dosyć ponure. Skandynawowie odnaleźli jednakże najbardziej korzystne antidotum na depresję – domowe wnętrza, jakie stały się bardziej jasne i słoneczne.

Najistotniejsze w takim postępowaniu okazały się działania wnętrzarskie, które umożliwiły na prowadzeni bardziej znacznej ilości naturalnego oświetlenia do domostw. Dzięki takiemu zabiegowi bez problemu zdołano uzyskać odczucie fantastycznej przestronności, a jednocześnie czystości i schludności. Dość szczególne dla krajów skandynawskich wielkie okna w zdecydowanej ilości przypadków są odkryte, niekiedy przesłania je jedynie zwiewna firanka, która jest bardziej elementem ozdobnym niż praktycznym.

Wnętrze wyróżnia się lekkością. Wpływają na to meble wykonane z surowego, jasnego drewna. W użyciu są przede wszystkim naturalne materiały, takie jak len, bawełna czy drewno. Warto zauważyć, że styl skandynawski z jednej strony odznacza się surowością (zachowany jest tu pierwiastek położenia geograficznego – nie da się go ominąć w umeblowaniu), a z drugiej strony jest bardzo życzliwy.

Najbardziej znamienne, iż taki styl jest bardzo użytkowy i to chyba główny powód, dlaczego osoby na całym świecie decydują się na urządzenia mieszkania w ten sposób. Kolory w tego typu wnętrzach są raczej blade, ale czyste i naturalne, jak wrzos, róż czy niebieski. Często spotykane są w połączeniu z barwami ciemnymi, odcieniami brązu, grafitu, po czerń. Dekoracje w stylu skandynawskim to po prostu przedmioty codziennego użytku o pięknych, oryginalnych kształtach. Powszechna jest też typografia naniesiona na różne przedmioty.
19/02/13, 07:19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.