Gospodarka wodno-ściekowa

Coraz popularniejsze w naszym kraju stają się domy samowystarczalne, nazywane również ekologicznymi albo energooszczędnymi. Budynki takiego typu projektowane są w bardzo konkretny sposób. Właściwe ustawienie na działce, okna z konkretnej strony, baterie słoneczne na dachu – to tylko przykłady rozwiązań.


Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Warto wiedzieć, że w samowystarczalnych domach montuje się okna trzyszybowe, które wypuszczają zdecydowanie mniej ciepła. Okna oczywiście znajdują się od południowej strony budynku, tak by docierało tam możliwie dużo światła słonecznego. Ponadto mieszkania (oceń) tego rodzaju mają o wiele grubsze ściany, niż zwykłe budynki mieszkalne – nawet dwa razy grubsze. Muszą być właściwie izolowane, aby budynek trzymał temperaturę i nie wychładzał się.

Zobacz również

Wojny sieciowe

Praca w sieci
Obecnie pecety znajdują zastosowanie w zasadzie wszędzie. Od dziesiątek lat ludzkość walczy z niebezpiecznymi wirusami komputerowymi, które mogą zniszczyć sprzęt. Teraz zarazki wyewoluowały i stały się bronią w rękach państw i organizacji terrorystycznych. Dzień w dzień na całym globie mają miejsce kradzieże cennych danych oraz próby dostania się do państwowych komputerów. Zarazki cyfrowe zagroziły nawet telefonom komórkowym.


Zazwyczaj tego rodzaju domy mają swoje szambo, nawet jeśli są przyłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Często budowana jest też przydomowa oczyszczalnia ścieków. Istnieją różne rozwiązania w tego rodzaju oczyszczalni. Część z nich wymaga doprowadzenia prądu, niektóre nie, w innych stosuje się różnego rodzaju separatory tłuszczu, część odmienne sposoby. Wszystko zależne jest od tego ile planujemy wydać na oczyszczalnię.

Najlepiej tego rodzaju zadanie zlecić wyspecjalizowanej firmie. Wówczas otrzymamy gwarancję, że wszystko jest wykonane właściwie, że odpowiedniego typu przepompownie ścieków są rozmieszczone we właściwy sposób we właściwych miejscach, że nie będziemy mieć żadnego problemu z użytkowaniem.

Powinniśmy pomyśleć także o wykorzystaniu wody deszczowej. Można zamówić różnego typu pojemniki na deszczówkę Klargester. Zarówno stojące po prostu gdzieś w ogrodzie, jak i wkopywane w ziemię. Da się do nich przyłączyć system nawadniania ogrodu na przykład, lub wykorzystywać deszczówkę do spłukiwania toalety. Możliwości jest wiele.

Jeżeli pragniemy mieć oszczędny, ekologiczny dom powinniśmy przeznaczyć sporo czasu na zaplanowanie budowy i metod, jakie chcemy zastosować. Mamy wtedy jednak pewność, że dom faktycznie spełni swoje zadanie, a my będziemy otrzymywać niewielkie rachunki za media. Warto zatem zapłacić nieco więcej na początku, żeby przez wiele lat oszczędzać, czasami nawet więcej niż połowę środków, jakie wydalibyśmy na rachunki. Na pewno wymyślimy sposób aby wydać je korzystnie.
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.