Wpływ światła na klimat w mieszkaniu. Które oświetlenie wybrać do konkretnych pomieszczeń?

Światło w domu to nie tylko konieczność, lecz i część wystroju. Nie wszyscy zapewne są tego świadomi przez co dosyć pobłażliwie podchodzą do tej kwestii. Nie myśląc o tym, doprowadzamy w ten sposób do sytuacji, w której mieszkanie staje się jakby trochę bez wyrazu. Co możemy zrobić aby taką sytuacje zmienić? Jak zrobić odpowiedni nastrój w naszym domu?


W głównej mierze ważna będzie tu barwa światła. Wpływa ona na komfort mieszkania w takim domu, szczególnie jeśli dużo czasu spędzamy korzystając ze sztucznego oświetlenia. To czy światło jest ciepłe czy zimne posiada ogromny wpływ na nasz nastrój. Jeszcze jakiś czas temu ciepła barwa światła była domeną tradycyjnej żarówki, a lampy typy LED albo świetlówki dawały zimne światło.
konstrukcja led
To się już na szczęście zmieniło i teraz istnieją pod tym względem całkiem spore możliwości wyboru.

Ten odnośnik (http://perfekcyjnepranie.pl/) kieruje do niezwykle ciekawej strony, która posiada równie interesujące dane na opisywany temat.

Oświetlenie ciepłe powoduje, że łatwiej jest oddać relaksowi, uspokaja nas, odpręża jak również pozytywnie nastraja. Im barwa światła bardziej ciepła, tym pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne. Chłodne światło natomiast jest dobre do pracy, pobudza, dobrze wpływa na umiejętność skoncentrowania się.

Jeżeli chodzi o światło odpowiednie do danego typu pomieszczeń, to dla przykładu w łazience bardziej odpowiednie będzie takie najbardziej zbliżone do białego. Przy montażu trzeba wykorzystać zasilacz IP67, dobrze by był z wodoodporną obudową, jaka powinna być odpowiednia na wilgoć panującą w łazience - zobacz zasilacze modułowe IP67. W takim pomieszczeniu przydatnych będzie parę mniejszych lampek LED, by mieć możliwość rozjaśnić dane miejsce w łazience, takie gdzie potrzeba w danym momencie więcej światła, bez konieczności palenia światła w całym pomieszczeniu. Warto przy lustrze, czyli tam gdzie panie wykonują makijaż, założyć lampki, które posiadają jak największy wskaźnik oddawania barw. Wartość taka opisywana jest przez oznaczenie Ra oraz z reguły im większa jest ta wartość tym lepiej.


W kuchni dobrze jest zamontować oświetlenie LED o ciepłej barwie do tego zasilacz 12V będzie dobry (zobacz zasilacze modułowe12V). Cieplejsza barwa światła spowoduje, iż jedzenie będzie wyglądało o wiele lepiej. W salonie natomiast dobrze jest zamontować światło górne jaśniejsze, oraz przynajmniej jedną lampę stojącą z cieplejszym światłem. W końcu w salonie często oddajemy się relaksowi, ale także przyjmujemy gości. Warto zrobić tam miły, przyjemny klimat.

Artykuł: przeczytaj więcej.
23/10/16, 07:14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.