Jaki dach w budownictwie oszczędnym

Od dłuższego czasu wiele słyszymy o ekologi oraz oszczędzaniu energii, a odzwierciedlenie tego trendu dostrzec można w wielu różnych dziedzinach, do których należy również architektura.
Coraz więcej osób decyduje się na tak zwane budownictwo „zielonych domów”, które szczególnie zwraca uwagę na oryginalną konstrukcję, której zadaniem jest obniżenie ubytku ciepła, często pozyskanie energii z alternatywnych źródeł, a w rezultacie zredukowanie kosztów związanych z eksploatacją budynku mieszkalnego.

dach
Budynki - (wyburzenia rozbiórki) energooszczędne powinny mieć jak najprostszą formę. Ponieważ bryła budynku wyznacza kształt dachu, on także powinien wykazywać się prostą formą - daje to minimalne straty energii. Dobrze gdy jest dwuspadowy, jednospadowy tudzież płaski. A, że projekty domów z poddaszem to domy funkcjonalne i stosunkowo nie pochłaniają tak wielu kosztów, bezustannie się na nie decydujemy. Miejmy na uwadze, że im mniejsza jest kubatura dachu, tym straty ciepła będą mniejsze. Dlatego też, lepiej jest zwiększyć powierzchnię użytkową budynku, rozbudowując go wzwyż, aniżeli decydować się na okazałe budynki parterowe. Ogrzane powietrze unosi się ku górze, więc niezbędna jest wyjątkowo dokładna oraz grubsza niż w przypadku ścian izolacja dachu. Przez dach ocieplony w sposób energooszczędny ucieknie o 35% ciepła mniej, niż przez dach - jesteśmy tutaj - ocieplony standardowo. Szukamy gotowego projektu domu? Wystarczy wpisać w sieci interesującą nas frazę, czyli: projekty domów z dachem kopertowym, a zapewne wyszukamy taki, który sprosta naszym wymaganiom.

Zobacz również

Nowe zero energetyczne standardy Winerberger

Budownictwo
e4 BRICKHOUSE 2020 produkuje więcej energii niż sam zużywa. Projekt największego na świecie producenta cegieł – firmy Wienerberger to kolejny ważny krok w stronę zrównoważonego budownictwa przyszłości.


dach
Kiedy mówimy o kosztach w budownictwie, uwzględniamy nie tylko koszty materiałów i wybudowania domu. To również dalsze utrzymanie go, a co za tym idzie sumy wydane na ogrzewanie, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu energooszczędnego koszty ogrzewania są sporo niższe niż w przypadku domu ”niezielonego”. Z tego powodu dom energooszczędny to wspaniała perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, gwarantująca oszczędności finansowe na lata.
17/07/25, 12:28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.