Czujnik temperatury

Czujniki temperatury wykorzystywane są w bardzo wielu gałęziach przemysłu . Najpopularniejsze to na przykład elektronika samochodowa, stacje meteorologiczne czy choćby klimatyzatory. I oczywiście wiele, wiele innych. Czujnik temperatury, by sprawdzał się, musi być najwyższej jakości. Od niego często zależy działanie sprzętu, powiadamianie o za wysokiej czy niskiej temperaturze, która może zaburzać funkcjonowanie.
pieniądze


Oczywiście zazwyczaj nie mamy wpływu na to który czujnik temperatury założony jest w urządzeniu, którego używamy. Zawsze jednak warto zdawać sobie sprawę jak takie urządzenie działa, jakie są jego typy i na co ewentualnie w razie kłopotów można go zamienić.

najczęściej montowany typ tego sprzętu to czujnik pt100 - rezystancyjny. Tego rodzaju czujniki temperatury montowane są w klimatyzacji czy stacjach meteorologicznych. Taki czujnik temperatury działa wykorzystując zmienny opór metalu zależnie od temperatury.

Innym elementem montowanym w sprzętach pomiarowych jest termopara. Charakteryzuje się dużą dokładnością, więc zwykle jest także wykorzystywana w sprzętach pomiarowych. Czujnik temperatury działający właśnie z wykorzystaniem termopary wykorzystuje się na przykład w ekwipunku wojskowym, w skanerach i systemach termowizyjnych.

Oczywiście, najczęściej samodzielnie nie zajmujemy się zmianą czujników. Często nawet nie zwracamy uwagi na to, że funkcjonują w sprzęcie, z którego często korzystamy.

Te ciekawe wiadomości posiadają swoją kontynuację. Pragniesz się z nią zaznajomić? Więc idź do strony i tam ciesz się frapującymi wątkami.

Warto jednak dowiedzieć się jaki czujnik temperatury zamontowano w naszym klimatyzatorze czy samochodzie, by wiedzieć na co go zamienić, w razie awarii. czujnik (kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy)
Redaktor: G.S.
21/09/06, 08:37
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.