Jakie napoje królują na rodzimych stołach, czyli parę słów o gustach współczesnych rodaków

Jeśli naukowcy poszukują znaków życia na odległej planecie, to nade wszystko skupiają się na poszukiwaniach wody, bo jest ona gwarantem istnienia choćby mikroskopijnych organizmów. Ten przykład udowadnia nam, że woda, czy to mineralna, czy to zwykła kranówka, staje się jednym z podstawowych, a zarazem głównych składników naszej diety. Jednak nie zapominajmy, że zestaw napojów spożywanych przez Polaków jest oczywiście o wiele pokaźniejszy. Chyba większość osób, a szczególnie kobiet, codziennie rano wypija przynajmniej jedną szklankę świeżo parzonej pięknie pachnącej kawy.

herbata
A nierzadko w pracy i księgowe, i pracownicy fizyczni wypijają jeszcze jedną porcję wspomnianego napoju. Natomiast tak w trakcie dnia, jak i pod wieczór chętnie zaparzamy herbatę. Współcześnie w sprzedaży można nabyć właściwie wszystkie jej rodzaje. Gdy jednym najbardziej smakuje chińska herbata, to innym czerwona indyjska lub ta owocowa (przykłady: chińska mieszanka herbat). Osoby na diecie oczyszczającej oraz te cierpiące np. na dolegliwości układu sercowego zaparzają dodatkowo specjalnie przygotowane mieszanki suszonych ziół, czyli innymi słowy, herbatki ziołowe. Na polskich stołach od niepamiętnych czasów królują trunki pod najrozmaitszą postacią. Faceci po powrocie z zakładu chętnie spędzają wolne późnojesienne popołudnia przed telewizorem i wylegują się na sofie z puszką piwa w ręce, a małżonki w tym samym czasie plotkują przy kieliszku półsłodkiego białego wina. I chociaż alkohol jest powodem wielu tragedii, to zupełnie nikt nie zamierza ograniczać jego dostępności.


Zobacz również

Czy warto jeść produkty mięsne? Jakie można zyskać korzyści? O czym powinniśmy wiedzieć?

kiełbasa
Mięso co prawda zawiera dużo niezbyt zdrowego tłuszczu, lecz jest jednocześnie świetnym źródłem wartościowego białka oraz żelaza. Powinniśmy dobierać mięso, więc zrezygnować z wołowiny i wieprzowiny, za to sięgać po kurczaka lub cielęcinę. W zbytnio wielkich ilościach czerwone mięso może przyczynić się do zawału serca, rozwoju nowotworów i cukrzycy.

czarna herbata
Kiedy pijemy zwykłą lub czerwoną herbatę albo kawę z ekspresu, to najczęściej nie pamiętamy, że tak czy inaczej są to przecież używki, których nie warto nadużywać. A jeśli już w czajniczku parzy się chińska herbata, to trzeba uważać, żeby zbyt często nie pić mocnego naparu. Żywieniowcy ostrzegają: w naszej powszedniej diecie spożywamy za mało płynów, a zwłaszcza wody i pełnych witamin soków. Na stołach panuje niedostatek dobrze znanych napoi, które niegdyś skutecznie gasiły pragnienie. W lipcu i sierpniu można postawić na stole szklaneczkę kompotu z jabłek albo schłodzone kwaśne mleko. Na szczęście wytwórcy napoi wracają do tradycyjnych receptur i wprowadzają do sprzedaży, przykładowo, znany od średniowiecza kwas chlebowy.
18/06/22, 09:50
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.