Kupno czy budowa domu?

Dla osób dążących do samodzielności i niezależności ważne jest posiadanie własnego lokum. Jednym z bardziej interesujących rozwiązań, nad którym warto się zastanowić może być budowa domu. Ponoszone, w związku z taką inwestycją koszty, w zależności od zlokalizowania, mogą być niższe, niż w przypadku nabycia nowego mieszkania od firmy deweloperskiej, co czyni budowę domu interesującą alternatywą.
budowa domu
Nie da się jednoznacznie określić kosztów budowy domu, ponieważ istnieje dużo czynników, powiązanych z poszczególnymi etapami budowy, które często są trudne do obliczenia. Nie bierzemy pod uwagę też oczywiście ceny kupna terenu pod budowę, dlatego, że w tej kwestii ceny powiązane są z miejscem, które nas interesuje. Wszelkie koszty można podzielić na cztery główne grupy. Pierwsza to stan zerowy, który obejmuje wszelkie prace ziemne, fundamenty, ściany znajdujące się poniżej poziomu gruntu, a także stropy nad podziemiem oraz schody i elementy izolacyjne. Druga grupa - tzw. stan surowy otwarty, na który składają się ściany nośne, stropy, wszelkie schody i podesty, ściany działowe , a także szkielet dachu wraz z podłożem i pokryciem. Trzecia grupa zawiera stolarki okienne oraz drzwi. Czwartym, najdroższym etapem budowy domu są prace związane z wykończeniem nieruchomości. Są to wszelkiego rodzaju instalacje, tynki, podłogi i wykładziny oraz inne tego typu elementy..

Zobacz również

Prac na budowie nie da się zrobić bez potrzebnego sprzętu

Renowacja budynku
Im wyższy jest ten dom oraz im wyżej pragniemy coś na nim zrobić, tym bez wątpienia bardziej dopasowanego sprzętu oczekujemy. Jeżeli przejawiamy chęć ocieplić nasz dom, to z pewnością sama drabina do tego nie starczy, a potrzebne tutaj będzie także rusztowanie, które nie tylko pomoże nam dotrzeć na dowolną wysokość, ale jeszcze zaoferuje nam gwarancję wytrzymałości i stabilności, tak że nie będziemy musieli się martwić, że coś niewłaściwego nam się stanie w momencie prowadzenia tych robót.


Budowa domu
Trzeba jednak pamiętać, że rozważając gotowe domy czy mieszkania (archicom.pl/mieszkania-na-sprzedaz-wroclaw), część z tych kosztów poniesiemy sami (chyba, że zdecydujemy się na opcję „pod klucz”, która z pewnością będzie droższa). Dużym uproszczeniem są gotowe projekty domów, które bardzo często uwzględniają koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztował nasz dom. Warto zainteresować się gotowymi projektami m. in. właśnie z tego powodu. Średnia cena zakupu takiego projektu wynosi ok. 2000 zł. Są to jednak pieniądze prawidłowo wydane, dlatego, że pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie zawierał dom naszych marzeń.

Ponieważ kwoty zainwestowane w budowę domu są jednymi z najdroższych, jakie musimy ponieść w w ciągu życia, warto zdecydować się na taki dom, który będzie nas satysfakcjonował. Często zdarza się, że mamy ”w myślach” dany projekt, ale nie umiemy architektowi go wytłumaczyć. W tym przypadku przeglądanie gotowych szkiców domu może nam pomóc. Dodatkowo pozwoli zachować sporą kwotę gotówki, którą trzeba by zainwestować w kupno indywidualnego projektu.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.