Lampy jakich poszukujesz

Istnieje spora liczba różnorodnych źródeł światła. Ich kształt, a przede wszystkim rodzaj emitowanego światła zależy od lokalizacji oraz przeznaczenia. Niektóre z nich służą oświetleniu różnych pomieszczeń, inne służą do sygnalizowania. Najważniejszym przykładem tych służących do sygnalizowania może być uliczna sygnalizacja świetlna. Jeżeli chodzi o rodzaje oświetlenia używane w domu, to również jest duże zróżnicowanie. Odmienny charakter mają lampy do sypialni, a inny te zamontowane w łazience.
Wynika to z różnic pomiędzy zabiegami, które się w określonych wnętrzach wykonuje. W sypialni potrzebne jest światło (zobacz nasza strona) raczej niezbyt silne, które najlepsze jest do zrelaksowania się po całym dniu. Korzystnym pomysłem mogą być także rozmaite narzędzia, pozwalające na regulację siły światła emitowanego z lampy. Przyrządy tego rodzaju często wyposażone są w piloty, co czyni ich używanie bardzo wygodnym. Światło w łazience natomiast powinno być znacznie wolniejsze, ponieważ niektóre czynności higieniczne tego wymagają. Silniejsze powinno być szczególnie światło w okolicy lustra łazienkowego.

Światło w miejscu pracy
Lampa biurkowa ALICE w kolorze coffee


W zależności od charakteru wykonywanego zawodu, oświetlenie może pełnić rozmaite role. Niezwykle istotne jest przykładowo w takich budynkach jak szpital. W przypadku pomieszczenia operacyjnego rola właściwego dopływu światła jest ogromna, gdyż specjalista musi dokładnie widzieć operowany punkt. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku zakładów, w których operuje się niewielkimi częściami, jak na przykład zakład zegarmistrza. Oświetlenie bardzo ważne jest także w pracy osób, tworzących odręczne rysunki, jak na przykład architekci. Kolejnym punktem są biura. Lampy biurowe mają różny charakter, są jednak niezwykle przydatne.

Zobacz również

Czy da się zestawić gusta w kuchni z korzystnymi rozwiązaniami?

Każda prawdziwa gospodyni domowa śni o praktycznej urządzonej i modnej kuchni. Nowoczesna kuchnia cechuje się minimalizmem i funkcjonalnym designem. Im bardziej minimalistyczne są meble kuchenne, tym korzystniej można rozplanować wystrój. Gustowna zabudowa kuchenna przypomina silnie zaznaczone figury matematyczne z podkreśloną fakturą, uchwyty zazwyczaj są prostolinijne, a fronty mebli z drewna bądź nieco lakierowane.


Pozostałe miejsca

Nieraz nawet nie patrzy się na oświetlenie różnych miejsc, pomimo że jest ono niezwykle istotne. Ma to miejsce na przykład w muzeach, gdzie odpowiednie ukazanie wystawy ma ogromne znaczenie. Analogicznie rzecz ma się w salach kinowych czy teatrach, gdzie często używane są lampy podłogowe. Mają one najczęściej formę małych lampek, służących wskazaniu, w którym miejscu kończą się schodami (zobacz strona polecana w temacie) lub kolejne rzędy siedzeń.
Redaktor: B.S.
18/09/29, 11:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.