Jak pokonać wilgoć w domu?

termometr
Problem wilgoci jest dosyć typowy. Codzienne procesy mogą wpłynąć na wysokość poziomu wilgoci. W związku z tym pojawiają się pleśnie i grzyby. Jak osuszyć powietrze?

Właściwa wilgotność - (dalsze informacje) pomieszczenia powinna wynosić mniej więcej 45-60%. Zbyt wysuszone powietrze jest również szkodliwe jak największa wilgotność. Jeśli w domu wskaźnik wilgotności wskazuje stale różne wartości, to znak, że jak najszybciej należy zainwestować w sprawne wentylatory domowe. Gdy jednak kłopot wilgoci wraca, a w łazience na fugach i w rogach pokoju widoczne są już jego skutki, należy poważnie podejść do osuszania pomieszczeń. Grzyby to przecież pasożyty, stąd też wszyscy znamy ich negatywny wpływ na zdrowie.

Przed wilgocią trzeba się zabezpieczyć
Dobrze sprawdzać wilgotność i walczyć z problemem jak najszybciej. Czasami problem wilgoci dotyczy tylko zimy, gdy w mieszkaniu jest chłodniej. Wówczas może wystarczyć nawet porządne podgrzanie łazienki, jednak to raczej zbyt drogi sposób. Dobry osuszacz może kontrolować jej poziom, a jeśli pasożyt zamieszkał na ścianie już na stałe, należy go błyskawicznie zniszczyć przy użyciu chemii.

osuszacz powietrza
Domowy osuszacz powietrza
Najlepszym sposobem walki z wilgocią jest przede wszystkim osuszacz powietrza. Skrapla on wilgoć, a przez dobrych kilka godzin pracy może odciągnąć nawet litry wody. Może zadziałać nawet w zalanym mieszkaniu – wszystko zależy od tego jak jest wydajny. W mieszkaniu mogą działać osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne. Te pierwsze pasują idealnie do wychłodzonych pomieszczeń – specjalny sylikonowy wkład pochłania wilgoć, a wydmuchiwane powietrze jest już ciepłe. Osuszacze kondensacyjne są wyposażone w odpowiednie zbiorniki, do których skrapla się wilgoć.

Wysoki poziom bywa efektem braku izolacji i wentylacji budynku. Jeżeli budujemy dom, musimy zadbać o właściwą konstrukcję obu systemów. Jak wiadomo niezbędne jest również wentylowanie domu. W łazience bez okien warto od razu umieścić kompaktowy osuszacz powietrza i bez przerwy obniżać poziom wilgoci. domowy osuszacz powietrza
Podpatrzone na: Uni-lux.pl
Redaktor: Adrian
18/07/12, 13:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.