Jakie rzeczy wytwarzamy z wytrzymałej blachy

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Piszę o tym, z jakiej blachy robi się w dzisiejszych czasach urządzenia do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że niejeden z nas oglądał z pasją program ekstremalne maszyny na discovery Channel. Jeżeli jednak nie pamiętacie tej, bądź co bądź leciwej już serii, pozwolę sobie na szybkie streszczenie. W serialu ukazywano ówcześnie największe, niezwykle trwałe i bardzo ciekawe maszyny i konstrukcje na świecie - od wielkich mostów będących perełkami architektury i inżynierii, po ogromne buldożery czy dźwigi wykorzystywane do pracy w niebezpiecznych warunkach, na przykład w kopalniach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z jakich zostały zrobione.

Ostatnio wpadła mi właśnie do głowy myśl, żeby zastanowić się więcej nad sprzętami wykorzystywanymi do konstrukcji tego typu sprzętów. Bo przecież blacha trapezowa Kalisz z jakiej produkuje się taką wielką maszynę która waży niemalże pięćset ton musi być niezwykle wytrzymała! Poszukałem informacji w internecie i zobaczyłem hardox, czyli niezwykłe wytrzymałą stal, z jakiej tego typu ciężarówki i sprzęty są produkowane. Ta bardzo wytrzymała blacha trudnościeralna jest praktycznie 30 razy bardziej wytrzymała na wszelkie zniszczenia spowodowane obciążeniami i narpężeniami. Można ją wykorzystywać w najcięższych warunkach. Pomyślałem więc – nieźle, ale pewnie waży to około trzydzieści razy więcej niż klasyczny budulec wykorzystywany do konstruowania takich elementów. Oczywiście, okazało się, że się myliłem - blachy trudnościeralne pomimo swej niezwyklej trwałości są praktycznie tej samej grubości, co jej klasyczny odpowiednik. Ten czynnik pozwala konstruować maszyny i specjalne elementy o podwyższonej trwałości bez tworzenia planów budowy, dostosowanych do większej masy materiału. Właśnie stąd też bierze się ogromna popularność takich {materiałów.

Zobacz również

Interesujące projekty konstrukcji wprost od specjalistów

projektowanie
Wybierając aktualnie projekty konstrukcji, wskazane jest stawiać na współpracę z doświadczonymi specjalistami w tej branży. Dopracowanie kolejnych projektów do najmniejszego szczegółu powoduje, że satysfakcja klientów tylko rośnie. Stały wzrost popularności oraz satysfakcji wśród odbiorców przekłada się na prędką rekomendację na rynku. Projektowanie konstrukcji budowlanych czy też stalowych wraz z ekspertyzą profesjonalistów to gwarancja otrzymywania świetnej jakości usług.


Pozostając na fali przeszukiwania informacji w internecie moją uwagę zwróciło to, że wyłącznie jedna jedyna huta na całym świecie wytwarza tą cięć (zobacz informacje) hardox, a jest to Ssab, szwedzka huta stali. Od kilkunastu lat maja patent na system produkcji takiej blachy, a jej formułę trzymają w tajemnicy.
Redaktor: Arek
18/05/16, 17:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.