Jakie rzeczy wytwarzamy z wytrzymałej blachy

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Piszę o tym, z jakiej blachy robi się w dzisiejszych czasach urządzenia do najbardziej ekstremalnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że niejeden z nas oglądał z pasją program ekstremalne maszyny na discovery Channel. Jeżeli jednak nie pamiętacie tej, bądź co bądź leciwej już serii, pozwolę sobie na szybkie streszczenie. W serialu ukazywano ówcześnie największe, niezwykle trwałe i bardzo ciekawe maszyny i konstrukcje na świecie - od wielkich mostów będących perełkami architektury i inżynierii, po ogromne buldożery czy dźwigi wykorzystywane do pracy w niebezpiecznych warunkach, na przykład w kopalniach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z jakich zostały zrobione.

Ostatnio wpadła mi właśnie do głowy myśl, żeby zastanowić się więcej nad sprzętami wykorzystywanymi do konstrukcji tego typu sprzętów. Bo przecież blacha z jakiej produkuje się taką wielką maszynę która waży niemalże pięćset ton musi być niezwykle wytrzymała! Poszukałem informacji w internecie i zobaczyłem hardox, czyli niezwykłe wytrzymałą stal, z jakiej tego typu ciężarówki i sprzęty są produkowane. Ta bardzo wytrzymała blacha trudnościeralna jest praktycznie 30 razy bardziej wytrzymała na wszelkie zniszczenia spowodowane obciążeniami i narpężeniami. Można ją wykorzystywać w najcięższych warunkach. Pomyślałem więc – nieźle, ale pewnie waży to około trzydzieści razy więcej niż klasyczny budulec wykorzystywany do konstruowania takich elementów. Oczywiście, okazało się, że się myliłem - blachy trudnościeralne pomimo swej niezwyklej trwałości są praktycznie tej samej grubości, co jej klasyczny odpowiednik. Ten czynnik pozwala konstruować maszyny i specjalne elementy o podwyższonej trwałości bez tworzenia planów budowy, dostosowanych do większej masy materiału. Właśnie stąd też bierze się ogromna popularność takich {materiałów.

Zobacz również

Porady przy budowie mieszkania

Budowa drewnianego domu
Stawianie obiektu jest wyzwaniem ogromnie skomplikowanym i długotrwałym. Jedynie wykonanie planu i stworzenie wszystkich koniecznych projektów zajmuje bardzo długi czas. Poza tym bardzo powolne jest również uzyskiwanie wszelkiego typu zezwoleń, do których zalicza się na przykład uzyskanie zezwolenia na budowę. Ogół tych zadań, a także przeprowadzenie zasadniczych prac na budowie, dobrze jest zlecić profesjonalnemu przedsiębiorstwu. Warto również zasięgnąć porady specjalistów w razie wystąpienia trudności. Do zaprojektowania przyszłej budowli dobrze jest wynająć profesjonalnego architekta, który wykorzysta w tych czynnościach swoje doświadczenie. W ten sposób można mieć pewność, że projekt będzie sporządzony skrupulatnie i profesjonalnie.


Pozostając na fali przeszukiwania informacji w internecie moją uwagę zwróciło to, że wyłącznie jedna jedyna huta na całym świecie wytwarza tą stal hardox, a jest to Ssab, szwedzka huta stali. Od kilkunastu lat maja patent na system produkcji takiej blachy, a jej formułę trzymają w tajemnicy. blacha trapezowa Kalisz cięć (zobacz informacje)
Redaktor: Arek
18/07/12, 10:39
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.