Użycie klimatyzacji i osuszaczy powietrza w codzienności

Od czasów, gdy pewnemu bystremu panu był potrzebny jakiś sprzęt do suszenia papieru, trochę poprawiło się nasze życie w najgorętsze upały. Jak do tego doszło? Pewien Brytyjczyk, będąc w skomplikowanej sytuacji w swoim warsztacie, w jakim panowała straszliwa wilgotność, a on trzymał w tym miejscu mnóstwo papieru, skonstruował urządzenie, jakie odciągało z otoczenia nadmiar wilgoci. Nie byłoby to pewnie na tyle ważne osiągnięcie, gdyby nie to, że efektem ubocznym funkcjonowania tego wynalazku było chłodzenie powietrza. W taki sposób zrodziły się klimatyzatory

klimatazacja
g|L|W=155]Od tamtego czasu inaczej wykonane, o wiele efektywniejsze, cichsze i mniej kosztowne produkty tego rodzaju da się zobaczyć w naprawdę różnych miejscach: w urzędach, na poczcie, w szpitalach, w sklepach spożywczych. Ale nie tylko – postęp w technologii i przystosowanie urządzeń do trochę mniejszego poboru prądu pozwoliły na zastosowanie klimatyzatorów także w autobusach, a także w autach osobowych, w jakich instalacje te są skromne, a przy tym całkiem wydajne. Klimatyzatory można napotkać również w normalnych lokalach mieszkalnych, choć nie da się zapomnieć, że instalacje takie nie należą ani do najtańszych, ani do najoszczędniejszych, wymagają też zamontowania wyciągu ciepłego powietrza na zewnątrz budynku, a to następny koszt. W reakcji na takie potrzeby zrodziły się nieco może słabsze, lecz niezwykle przydatne do tymczasowego użycia klimatyzatory przenośne, jakie prezentują się nieco jak stojące grzejniki – z tą różnicą, że dmuchają raczej chłodnym powietrzem, niż ogrzanym.

Klimatyzacja w pokoju
Pierwotny wynalazek Brytyjczyka nie był jednak zapomniany, zaś zapotrzebowanie na duże osuszacze jest bardzo duże. Działające nieco podobnie do klimatyzacji, ale całkowicie odmiennie przystosowane do realizowanego zadania osuszacze - odwiedź stronę - powietrza da się zobaczyć przede wszystkim na placach budowy, gdzie pełną parą suszą, szczególnie w chłodniejszych porach roku, kiedy jak najszybciej należy pozbyć się wody ze schnących farb, zapraw i pozostałych substancji. Urządzenia tego rodzaju czasem używane są też w budynkach, jakie trzeba jak najszybciej osuszyć po zalaniu – widzi się to znacznie rzadziej, ale osuszacze - strona polecana w temacie - bardzo wydajnie wywiewają ze ścian przemoczonego domu resztki wody, dzięki czemu zamarzająca woda nie niszczy ścian.
Redaktor: Arek
17/09/18, 06:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.